Ubezpieczenie OC czy ceny wreszcie wyhamowują?

Temat drastycznych podwyżek składek za OC dominuje w mediach od kilkunastu miesięcy. Wzrost składek stał się również tematem debaty  politycznej. Średnia cena komunikacyjnego OC w styczniu b.r. była niższa o 0,7% w odniesieniu do poprzedniego miesiąca – co oznacza, że mieliśmy do czynienia z pierwszą od blisko dwóch lat obniżką cen polis OC.

Obowiązek za który trzeba słono płacić

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Ustalenie wysokości składki zależy od bardzo wielu czynników takich jak m.in.: wiek kierowcy, marka i model ubezpieczanego samochodu, historia ubezpieczeń (na podstawie których zakłady ubezpieczeń przyznają odpowiednio zwyżki lub zniżki), miejscowość w której właściciel jest zameldowany, a nawet kolor samochodu. Dlatego też nie istnieje żadna konkretna kwota składki za ubezpieczenie OC - od kilkunastu miesięcy wiadomo jednak tylko tyle, że jest ona wysoka w porównaniu z ubiegłymi latami.

 Skąd wzięły się podwyżki?

Podwyżki za które teraz płacą właściciele pojazdów wynikają z różnych przyczyn. Do najważniejszych z nich zaliczyć można zakończenie wojny cenowej pomiędzy ubezpieczycielami, oraz prokonsumencką postawę sądów. Co to oznacza w praktyce? Osoby poszkodowane oddają do sądów sprawy związane z otrzymaniem odszkodowania – znając swoje prawa –żądają od zakładów ubezpieczeń takie sumy, które adekwatne są do poniesionych szkód. Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu ubezpieczalnie finansowały szkody oceniane powierzchownie, a klienci w większości przypadków nie przeciwstawiali się przyznanym (znacznie zaniżonym) sumom odszkodowań. Wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, również przyczyniają się powstawania podwyżek. Zakłady ubezpieczeń nie mogą bowiem zaniżać odszkodowań z uwagi na wiek auta. Ponadto, ubezpieczalnie nie mogą również  zmuszać właścicieli pojazdów  do naprawy auta po wypadku przy użyciu części zamiennych gorszej jakości czy tym bardziej części używanych. Co więcej - na czas naprawy auta, im właścicielom  należy się auto zastępcze, które finansowane jest przez zakład ubezpieczeń.  Wprowadzenie podatku bankowego również zaważyły na podwyżce cen polis. Podatek bankowy obejmuje bowiem nie tylko same banki, ale również  towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy pożyczkowe.

Czy to koniec podwyżek?

Ogromne podwyżki polis OC jakie miały miejsce w ostatnich kilkunastu miesiącach zaczęły powoli wyhamowywać. Jeszcze w styczniu br., średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła ok. 1164 zł co oznacza, że spadła o 1 proc. w porównaniu z grudniem ubiegłego roku. Zdaniem ekspertów optymizmem może napawać fakt, że w I kwartale 2017 roku wzrost cen wyraźnie zwolnił.

Ubezpieczyciele wreszcie na plusie

Paweł Sawicki z Departamentu Inspekcji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych KNF powiedział w Sejmie: „W I kwartale br. po raz pierwszy od dłuższego czasu wynik finansowy ubezpieczycieli jest dodatni. Najnowsze dane wskazują, że na koniec pierwszego kwartału składki przewyższyły odszkodowania o 85 milionów złotych. W ubiegłym roku, jak wyjaśniał przedstawiciel KNF, wynik ten był 315 milionów złotych na minusie”. To, zdaniem urzędnika, może oznaczać, że podwyżki składek przyniosły efekt.

Nie przepłacaj za polisę, porównuj ceny!

Sposobów na obniżenie cen składek jest kilka. Najpopularniejszym z nich jest porównanie cen w kilku zakładach ubezpieczeń. Ponieważ zakres i suma ubezpieczeń OC komunikacyjnych jest dla wszystkich taka sama (ustalana przez przepisy polskiego prawa), warto porównać ceny polis w poszczególnych towarzystwach. Modne w ostatnim czasie porównywarki cen polis pomogą nam w wyborze najtańszego ubezpieczenia, bez konieczności wychodzenia z domu.  Skorzystaj z pomocy ekspertów i dopytaj nas o szczegóły. Pomagamy i doradzamy na każdym etapie zakupu polisy.

Wakacje bez polisy mogą Cię zrujnować

Turystka podczas wakacji w Indonezji została potrącona przez samochód. W wyniku wypadku zostało stwierdzone otwarte złamanie palca w stopie, które należało natychmiast zoperować. Na szczęście turystka była na tyle przezorna, że przed wyjazdem odpowiednio się ubezpieczyła. Dzięki temu zaoszczędziła…17,9 tysięcy euro – bo tyle kosztował ją powrót do zdrowia.

Turystka miała szczęście w nieszczęściu

Pomimo wypadku  turystka nie musiała pokrywać kosztów powrotu do zdrowia z własnej kieszeni, ponieważ miała polisę podróżną z dostatecznie wysoką sumą ubezpieczenia. Polisa pokryła m.in.: transport medyczny do szpitala, operację, ponad trzy tygodnie hospitalizacji, podróż i zakwaterowanie osoby towarzyszącej oraz bilety lotnicze do Polski. Beata Kalitowska, dyrektor zarządzająca w firmie ubezpieczeniowej  ERV wyjaśnia na jakie koszty narażeni jesteśmy podczas wyjazdów zagranicznych, jeśli dojdzie do wypadku lub do nagłej choroby: „Warto kierować się ogólną zasadą, że im dalej od Polski jedziemy, tym suma ubezpieczenia powinna być wyższa. Im dalej od kraju znajdujemy się, tym droższy będzie transport powrotny w razie konieczności repatriacji.  Na przykład przewiezienie chorego samolotem w pozycji leżącej z Wysp Zielonego Przylądka do Polski to wydatek ponad 50 tys. zł. Hospitalizacja i konieczne zabiegi wykonane za granicą mogą zwielokrotnić tę kwotę. Za powrót do kraju ze Stanów Zjednoczonych z asystą należy zapłacić ok. 9500 zł. Transport na noszach samolotem rejsowym z Egiptu kosztuje ok. 45 tys. zł, a przelot samolotem sanitarnym z Francji – ok. 10 tys. euro”.

Suma ubezpieczenia oraz zakres ochrony powinny być  odpowiednio dobrane przed każdym wyjazdem

Suma ubezpieczenia oraz zakres ochrony powinny być  odpowiednio dobrane przed każdym wyjazdem: Zakres musi być dopasowany nie tylko do miejsca, ale przede wszystkim do profilu naszego wyjazdu, czyli do tego jak zamierzamy spędzać czas. Plaża w Grecji to jedno, a wspinaczka po Alpach to drugie. Oczywiście każdy rodzaj wyjazdu niesie za sobą szereg zagrożeń, ale prawdopodobieństwo zwichnięcia nogi będzie zdecydowanie większe w przypadku osób aktywnie spędzających czas. Podobnego zdania jest Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensie: „Sumy ubezpieczenia powinny być na tyle wysokie, aby w całości pokryć koszty ewentualnego leczenia za granicą, a zwłaszcza usług, za które płaci się najwięcej.

Uprawianie sportów: amatorskie, czy ekstremalne?

Maciej Białka, ekspert z Allianz wyjaśnia co robić, jeśli planujemy aktywny wypoczynek: „ Osoby, które planują aktywny wypoczynek, powinny dokładnie zapoznać się z zakresem ochrony oferowanym przez towarzystwo i sprawdzić, czy uprawiana przez nich dyscyplina sportowa mieści się w podstawowym zakresie ubezpieczenia, czy jest uznawana za ekstremalną. W Allianz za sporty ekstremalne uznawane są m.in.: rafting, nurkowanie z akwalungiem poniżej 30 metrów, loty balonem oraz skoki na bungee. Natomiast amatorskie uprawianie sportów rekreacyjnych takich jak np.: windsurfing, żeglarstwo w odległości od brzegu do 20 mil morskich, surfing i nurkowanie do głębokości 30 metrów nie wymaga rozszerzenia zakresu ochrony. Trzeba jednak pamiętać, że każde towarzystwo może inaczej definiować sporty ekstremalne i sporty wysokiego ryzyka.

Pamiętaj o bezpieczeństwo podczas wakacji i znajdź najlepsze ubezpieczenie turystyczne. Pomogą Ci w tym eksperci Szybkiepolisy.pl, którzy doradzą i znajdą dla Ciebie polisę turystyczną, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Po więcej szczegółów wejdź na www.szybkiepolisy.pl lub zadzwoń 732 707 777.

 

Ubezpieczenie turystyczne - obowiązek urlopowicza?

Większość osób wybierających się za granicę zabiera ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której otrzymamy pomoc medyczną w państwie w którym przebywamy. Musimy jednak mieć na uwadze fakt, ten rodzaj ubezpieczenia posiada wąski zakres ochrony, dlatego warto przed wyjazdem wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

 EKUZ bez transportu medycznego i prywatnej opieki

Karta zapewnia w nagłych sytuacjach bezpłatną, podstawową opiekę medyczną podczas zagranicznego wyjazdu. Oprócz podstawowej opieki mamy również prawo do opieki specjalistycznej i szpitalnej. Mamy też dostęp do leków uwzględnionych na liście leków refundowanych.  Przebywając za granicą karta zapewnia nam w nagłych sytuacjach podstawową opiekę medyczną jednak należy pamiętać, że pomoc ta udzielana jest na takich samych zasadach jakie stosowane są w kraju w którym przebywamy. To wiąże się z dużym ryzykiem, że za część opieki będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że ubezpieczenie nie zawiera transportu medycznego, ani prywatnej opieki lekarskiej. Ryzyko wiec jest duże. W związku z tym warto rozważyć kupno polisy turystycznej, która jest uzupełnieniem do EKUZ.

 Dobierz ochronę do swoich potrzeb

Indywidualne ubezpieczenie turystyczne powinno być dopasowane do profilu naszej podróży. Musimy pamiętać, że jadąc na wakacje z zamiarem wykonywania ekstremalnych sportów, musimy mieć odpowiednia zakres ochrony. Odpowiednie „rozszerzenie” pozwolili nam uniknąć wysokich kosztów leczenia i innych związanych z powrotem do zdrowia. Upewnij się do jakiego rodzaju sportu Towarzystwo Ubezpieczeniowe zalicza Twoją dyscyplinę. Najczęściej zakłady ubezpieczeń rozdzielają sporty na dwie podstawowe grupy:

  1. Sporty wysokiego ryzyka (SWR) – są to takie dyscypliny, których uprawianie wymaga pewnych umiejętności – to wiąże się oczywiście z ryzykiem wystąpienia różnych niebezpiecznych sytuacji. Zakłady ubezpieczeń najczęściej do tego rodzaju sportów zaliczają: nurkowanie z aparatem tlenowym, sporty motorowe, motorowodne, rafting, wspinaczka skałkowa i wysokogórska,
  2. Sporty ekstremalne (SE) – tu z kolei wymagane są szczególne umiejętności osób, które uprawiają daną dyscyplinę. Najczęściej ubezpieczyciele zaliczają do nich: skoki ze spadochronem, paralotniarstwo, pilotowanie samolotów silnikowych, kolarstwo górskie, skoki na bungee, speleologia, skoki akrobatyczne na nartach, jazda po muldach;

Jeśli nie poinformujemy ubezpieczyciela, ze mamy zamiar uprawiać sporty o podwyższonym stopniu ryzyka w razie wypadku nie dostaniemy odszkodowania. Jeśli z kolei wybieramy się na wczasy „pod palmę” nie oznacza to, że ubezpieczenie turystyczne jest niepotrzebne. Otóż nic bardziej mylnego. Wysokie temperatury, kamieniste plaże, utrata bagażu… podczas wyjazdu może wydążyć się wiele nieoczekiwanych zdarzeń, które wiązać się będą z nieprzewidywanymi kosztami.

 Odpowiedni zakres ochrony pomoże w kryzysowych sytuacjach

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne musi posiadać taki zakres ochrony, aby w razie powstania nagłych nieoczekiwanych zdarzeń będziemy mieli odpowiednią ochronę

Zakres polisy turystycznej dla osoby przebywającej za granicą powinien obejmować:

  1. Koszty leczenia za granicą (KLZ) umożliwiające osobie ubezpieczonej leczenie obejmujące odpowiednie zabiegi, operacje wraz z kosztami transportu medycznego, koszty zakupu leków lub innych środków.
  2. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – ten rodzaj ochrony zapewnia nam wypłatę środków finansowych związanych z nieszczęśliwym wypadkiem. Do kosztów tych zaliczamy: koszty leczenia, pobytu w szpitalu i rehabilitacji po wypadku, a także wypłata odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu.
  3. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które chroni od szkód spowodowanych osobom trzecim.
  4. Ochrona assistance (ASS), czyli pomoc ubezpieczyciela w różnych, nagłych niespodziewanych sytuacjach.
  5. Ubezpieczenie bagażu – ubezpieczyciel bierze odpowiedzialność za zniszczony lub skradziony bagaż.
  1. Ubezpieczenie od ewentualnych kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej.
  2. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży.

Warunki ogólne - przeczytaj przed podpisaniem

Koniecznie przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem zapoznaj się z warunkami jakie musisz spełniać, aby w razie szkody otrzymać stosowne odszkodowanie. Pamiętaj, że  definicja definicji nie równa i Twoje wyobrażenie na temat bagażu może znacznie różnie się od tego co zakład ubezpieczeń zawrze w umowie. Pamiętaj też, że jako osoba ubezpieczona masz również obowiązki. W kwestii wymienionego wyżej bagażu, jeśli pozostawisz ten bez opieki – nie otrzymasz odszkodowania, nawet jeśli masz wykupione stosowne ubezpieczenie.  

Zapoznając się z warunkami zwróć uwagę na sumy ubezpieczenia, oraz czy zakres obejmuje na przykład ochronę sprzętu elektronicznego. Podróżując, zabieramy ze sobą aparaty fotograficzne, laptopy, tablety itp.